Agility

Agility je psí sport, při kterém je důležitá souhra psovoda a jeho psa a klade se důraz na jejich vzájemný vztah. Agility si můžeme představit jako obdobu koňského parkuru. U koní patří k parkuru jezdec, kůň a skokové překážky. V agility psovod, pes a více druhů překážek. Ty jsou menší a kromě skokových jsou doplněny o další jako je tunel, slalom a další. Tomuto sportu se může věnovat jakýkoliv pes. Ať už s průkazem původu, bez něj či voříšek, všichni mohou závodit na oficiálních závodech. Jediné omezení je na mistrovství světa, kam mohou pouze psi s průkazem původu. Psovod taktéž nemusí splňovat nějaké speciální kritéria. Je jedno jestli je vám 10 nebo 100 let, agility se dá běhat v každém věku. Pokud nebrání pejskovi či páníčkovi zdravotní potíže, tak rozběhnout se po parkuru může každý. Existuje spousta stylů a technik a to dělá agility tak různorodé. Konečné provedení agility vypovídá o vzájemné souhře celého týmu. Můžete běhat jak pro radost, tak jako vrcholový sport.

Každý tým (img_5733pes + psovod) je rozdělen do jedné ze tří velikostních kategorií. Kromě velikostní je ještě tým rozdělen dle pokročilosti na tzv. výkonnostní kategorie. Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru, pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

My se začali agility věnovat v polovině roku 2016. Nejprve jsme se tomuto sportu vyhýbali jako čert kříži. Spousta kamarádů kolem nás agility dělalo a ptali se nás, proč my ne. Neuměli jsme si představit, že někde budeme pobíhat. Nakonec nám to přece jenom nedalo a řekli jsme si, že to s ním zkusíme. Mekky byl z překážek nadšený. Sám si hned vlezl do tunelu, řítil se na kladinu a na áčko. Na doporučení jsme našli skvělou trenérku. Mekky je neuvěřitelně rychlý a vytrvalý. Z časových důvodů nemůžeme chodit pravidelně. Snažíme se alespoň občas jezdit na intenzivní tréninky, kde je čas na pilování, učení se nových sekvencí, poznávání nových překážek, technik a zároveň si společně užíváme spoustu zábavy.