Coursing

Jedná se o sportovní aktivitu, která je vhodná pro všechny plemena milující pohyb a lov. Pes běží za návnadou (kůže či igelitový střapec), která je tažená pomocí navijáku na tenkém lanu. Probíhá v přirozeném terénu a skládá se ze dvou běhů různých délek (obvykle 400 až 1000 m). Trať je postavena tak, aby psi prokázali rychlost, obratnost, vytrvalost, inteligenci a odolnost.

My jezdíme na tréninky pořádané klubem Moravský coursing na Vranov u Brna a nebo do Medlánek. Mekky běhá střední nebo dlouho trať o délce 600 až 1000 metrů. Jakmile se řekne naviják, vyrazí rychle vpřed. Pronásleduje soustředěně střapec, aby se do něj mohl na konci vítězoslavně zakousnout. Je velmi rychlý a vytrvalý. Běhají se dvě kole, mezi kterými musí mít pejsci pauzu, aby si odpočinuli.  V pauze se chodíme projít do lesa. Této aktivitě se věnujeme rekreačně.

IMG 8830Na závod je nutné získat licenci. Tato licence je něco jako „řidičák“, neboť jí pes dostane až po splnění určitých podmínek. Licenci vydává registrátorka licencí Coursingové skupiny pri ČMKÚ. Coursingovou licenci muže získat pes – fena, s průkazem původu vydaným ČMKÚ a jehož majitel je členem členského subjektu ČMKÚ. Psi bez PP a kříženci zatím v Čechách běhají jen na základě tzv. Klubového certifikátu, který vydávají jednotlivé coursingové kluby.

Na závodech se posuzuje:

  1. Obratnost – náhlá změna směru vyvolaná návnadou,  překonávání překážek a chytání střapce, kde může pes ztratit rovnováhu
  2. Rychlost – při startu po odjezdu návnady a po celé délce trati
  3. Vytrvalost – fyzická kondice
  4. Úsilí – pronásledování, bez ohledu na kvalitu povrchu a incidentu, např. vyhýbání se, pád, momentální ztráta návnady
  5. Inteligence – pronásledování střapce